Promosyon Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En son güncellendiği tarih: 29 Nis 2019Türkiye'de ve dünyada faaliyet içerisinde olan firmaların her biri farklı sektörlerde ticari faaliyetlerini sürdürseler de şirketler için kalıcı olmak marka değerlerini sürdürebilmeleri çok önemli, gün geçmiyor ki sektöre iş kolu ne olursa olsun yeni şirket açılışları olmuyor olsun. Kimi firmalar bazı ekonomik şartlardan dolayı kepenk kapatmak zorunda kalsa da kalıcı olmak adına kıyasıya bir mücadele söz konusudur. Daha yolun başında olan bir şirket için hitap ettiği sektöre iyi bir giriş yapabilmesi için tanıtım ve varsa öne çıkarmak istediği markayı kaliteli bir sunum ve etkili bir tanıtım organizasyonu ile yapması çok önemlidir. Bu anlamda hedef kitlesine yönelik olarak firma ve ürünlerini tanıtmak için etkili ve farklı reklam çalışmaları yapmak zorundalar. En etkili ve kalıcı tanıtım araçlarından biri de promosyondur. Promosyon için firmalar günlük hayatta sık kullanılan ve sürekli göz önünde bulunan malzemeleri tercih etmektedir. Tabi bu zaman içerisinde alışılagelmiş standart hale gelmiş ürünlerin dışında yeni fikirler ve yeni ürünlerin değerlendirilmesine de olanak vermiştir. Şirketlerin firmalarını tanıtmak için biraz maliyet oluştursa da müşterilerine sundukları promosyon ürünlerinin üzerinde kendi firmalarının logo, iletişim bilgileri ve tanıtım yazıları gibi bilgiler sık kullanan kişiler tarafından marka bilinirliğini hafızada kalması bakımından çok önemlidir.

Firmalar, kurumlar, dernekler, belediyeler ve partiler promosyon için kendi hedef kitlelerinin ilgisini çekebilecek, cazip ve kullanışlı ürünleri tercih ederler. Yaygın olarak bilinen ürünler içerisinde anahtarlık, kalem, ajanda, saat, bardak gibi pek çok ürün tercih edilmekle beraber farklı tanıtım ürünleri de zaman zaman cazip hale gelmektedir. Bunlardan en dikkat çekici ve ilgi göreni çocuklarında hoşlarına gideceğini düşündüğümüz plastik pvc top, futbol topu, balon ve çocuk oyun havuzları için üretimi yapılan küçük plastik toplardır. Bu ürünlerin dikkat çekmesinin en önemli yönlerinden biri de bu ürünleri siz firma da iletişim kurmaya çalıştığınız yetkiliye verdiğinizde çocuğuna, yeğenine veya eş dostuna da hediye etme şansı vermiş olduğunuzdan ayrıca akılda kalmak bakımında etkili bir yöntemdir. Bu ürünlerin üzerine istenilen baskı yöntemiyle şık bir tasarımla, farklı renk çeşitleriyle ve farklı yazı seçenekleriyle firma logosu veya firma bilgileri basılır. Özellikle yılbaşı, resmi tatil ve dini bayramlarda veya bir etkinlik dönemine uygun olarak bu promosyon ürünleri müşterilere dağıtılır.

Firmalar için promosyon ürünü kadar, ürün üzerindeki baskı kalitesi de önemlidir. Kaliteli baskı ve farklılık yaratacak ürünlerle firmalar daha geniş kitlelere ulaşabilir, tanıtımını yapabilir ve ürünlerinin satışlarını arttırabilir. Promosyonun en önemli amacı da zaten satışların arttırılmasıdır. Doğru seçilmiş promosyon ürünleri satışların artmasında en önemli araç olacaktır.


37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör