RESİMDEKİ FUTBOL TOPUNU GÖREBİLİYOR MUSUNUZ?

En son güncellendiği tarih: 29 Nis 2019Geçenlerde İnternet dolaşırken karşıma çıkan bu fotoğraf karşısında komik mi bulmalıyım yoksa bu resim bana bir şeyler anlatabilir mi, diye düşündüm. Zihnimden geçen şeyler bana bunun asla komik olamayacağını ve gülmekten çok daha değerli bir duygu yüklü olduğunu söylüyordu. Evet, kesinlikle bu resim öyle gülüp geçilemezdi. Etrafımızda bu kadar çocuğun yokluktan, imkansızlıklar içerisinde, hatta yaşanan birçok ülkedeki savaş ortamındaki çocukların yaşamış oldukları durumu düşündükçe üzülmemek ve buna sessiz kalmak mümkün değil.

Bazen hayatın içerisinden tek bir resim karesi, tıpkı bu resim de olduğu gibi birçok şeyi anlatabilir. Çocuk her yerde çocuktur, deyimin tamda uygun düştüğü bu resimde kiminin bakış açısına göre çocukların peşinden koştuğu şey kartondur, kiminin bakış açısına göre o gerçekten bir futbol topudur. Bazen gözümüzle gördüğümüz şey yanıltabilir, belki de gerçeği görmek için çocukların gözüyle bakmak lazım dünyaya.

O kadar geniştir ki hayal dünyaları kimi zaman hayali kahraman olur, dünyayı kurtarabilir, kimi zaman boş kağıda çizdikleri küçücük bir nokta bile onlar için bitmek bilmeyen bir hayali bir serüveninde başlangıcı olur. O kadar ki o nokta veya çizginin uçan adam olduğunu ve dünyayı kötü adamlardan kurtardığını söyleyebilir.

Gerek kültürel gerekse ekonomik koşullar ne olursa olsun, en zor şartlarda bile müthiş hayal güçleri ve çocukluğun verdiği büyülü atmosferin etkisiyle oyun oynamanın ve eğlenmenin yolunu bulabilen, kendini daima mutlu hissedebilen kocaman bir dünyadır çocuklar.


Evet, bu resim belki de çok şey anlatabilir bizlere, önemli olan kartonu o çocuklar gibi futbol topu olarak görebilmekte. Artık sanırım sizlerde futbol topunu görebiliyorsunuz. Belki hayata biraz çocukların gözüyle bakmak, olaylara ve yaşananlara farklı bir bakış açısıyla görmek size iyi gelebilir. Kim bilir belki de gerçek mutluluğun, huzurun, para da ve mülkte değil de bir çocuğu sevindirmek ve gülümsetebilmekten geçtiği anlayabilirsiniz. Ödül olarak hiçbir kimsede hissedemeyeceğimiz temiz duygularla size bakan bir çift göz ve samimi sevgiden daha güzel ne olabilir?


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör