Uzaydan ‘futbol topu’ nun mucizevi dönüşü!

En son güncellendiği tarih: 29 Nis 2019NASA’nın 1986 yılında uzaya fırlattığı Astronot Ellison Onizuka’ya ait olan ve Challenger mekiği, kalkışından 73 saniye gibi çok kısa bir süre sonra patlamasının ardından uzaya fırlatılan futbol topu, tam 30 yıl sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’nun camına çarptı.

Challenger uzay mekiğinin ölen yedi mürettebatından biri olan Ellison Onizuka'nın yanına aldığı futbol topu, 30 yılı aşkın süre sonra uzaya çıktı. Atlantik Okyanusu'na düşen enkazla birlikte bulunan mucize topu UUİ'ye taşıyan ise istasyonun şu anki kumandanı Shane Kimbroug oldu.

Onizuka'nın kızının ve lise futbol arkadaşlarının imzalarını taşıyan futbol topunun o günden beri Dünya'nın yörüngesinde dolaştığı geçen hafta Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) camına çarpınca ortaya çıktı. ISS'deki Amerikalı astronot Shane Kimbrough topu görünce gözlerine inanamadı. Halen uzay görevini sürdüren astronot, topu Ellison Onizuka'nın kızı Janelle'e vermeye hazırlanıyor. Bugün 48 yaşında olan Janelle Onizuka-Gillian, "Bu top babamın uzun zaman önce çıktığı misyonun hâlâ sürdüğünün bir ispatı" dedi.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör