PLASTİK FUTBOL TOPU

En son güncellendiği tarih: 29 Nis 2019Oyuncak sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan plastik toplar günümüz teknoloji ile başa çıkabilen ve tahtını daima koruyabilen teknolojinin her eve girdiğini 3 yaşındaki çocuğun bile elinde tableti olduğunu düşündüğümüzde ender oyuncaklardan biri olduğunu söylesek çok abartmış olmayız sanırım. Geçmiş dönemlerdeki çocukların oyun anlayışıyla şimdiki çocukların oyun anlayışları oldukça farklılıklar göstermektedir. Günümüzde birçok ebeveyn çalışmak zorunda olduğundan çocuklarına çok fazla bir zaman ayıramamakta, iş sonrası eve geldiğinde ise ilk 15 dakika çocuğa ilgi gösterse de bu süre sonunda çocukla ilgilenmek yerine kanepeye uzanıp televizyon izlemeyi tercih ettiğinden, ilgili bir anne veya baba gibi çocuğa bilgisayarda veya tablette bir oyun açıp, çocuğun tabletteki parmak hareketleri ile bir şeyler başarıyor oluşu ile ailenin doğuştan çok akıllı maşallah övgülerine mazhar olsa da asıl amacın çocuktan uzaklaşmanın zekice bir kılıfı olduğunu açık bir durumdur. Aslına bakarsanız bu durum çocuğun odaya kapanmasıyla evdeki sakin bir ortamın oluşmasına olanak verse de ilerleyen süreçte çocukların eve kapanmasına asosyal bir gelişim süreci içerisinde olmasına sebep oluyor.

Teknolojinin nimetleri her ne kadar kötü amellere kurban olsa da iyi yönleri hiç azımsanmayacak kadar çoktur. Sonuç itibariyle her ne kadar durum bu olsa da çocukları tabletten uzaklaştıran tarihsel bir gerçeklik var ki oda çocukların plastik futbol topu ile oynama isteğinin hiç değişmiyor oluşudur. Çocuklar açısından da bakıldığında en eğlenceli oyuncaklarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Çocukların eğlenip hoşça vakit geçirmesin olanak sağlayan oyun çeşitliğine bakıldığında bir ila 3 yaşına kadar olan süreçte çocuk havuz topu ile oldukça eğlenceli vakitler geçirdiklerini gülücüklerinden anlayabiliriz. Tabi yaş ilerledikçe bu plastik top, yerini ondan biraz daha büyük olan plastik futbol topu alıyor. Bu noktadan sonra ebeveyninde artık yavaş yavaş oyunlarına katıldığı düşünüldüğünde karşılıklı paslaşmalar hatta şut çekme denemeleri ile çocuk için çok daha eğlenceli bir hale gelmiş oluyor. Hele de televizyonda babanın tuttuğu takımın maçı varsa çocuğa takım beğendirme hatta çocuğun renklerle ilgili ilk ciddi tanışması da bundan sonra gelişiyor diyebiliriz. Baba Galatasaray’lıysa hem kırmızı sarı, Beşiktaş’lıysa Siyah Beyaz, Fenerli’yse Sarı, Lacivert hadi Trabzon’u da atlamayayım Bordo, Mavi evin içerisinde çocuğa tekrarlatılarak o renklerle olan ilk bağ da kurulmuş olur. Tabi sonraki aşama malumunuz baba gaza gelir ve tuttuğu takımla ilgili çocuğa uygun bir forma seçimi, vazgeçilmez atkı ve renklere uygun takım logosu baskılı top alımı ile işlem tamamlanmış olur.

Artık bu saatten sonra çocuk tüm bu ince çalışmalardan sonra fanatik bir futbol hayranıdır ve artık maça gidebiliriz. Çocuk ilk beyin şokunu burada yaşayacaktır çünkü hayatında hiç görmediği kadar kalabalık ortamda takım renklerine boyanmış adamlar savaşa gider gibi bağırarak takımına tezahürat yapıyordur ve stat girişi oldukça kalabalık bir izdiham halindedir, aralarda köfteciler, sandviççiler, imalat firmaları için genelde o günler coşkunun tavan yaptığı bayram yeridir. Çünkü bu maçların oynanıyor oluşu en aşağıdan en yukarıya, yayıncı kuruluştan birçok firma ve çalışanları için müthiş bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Özellikle maçlar, yılbaşları ve diğer sayılabilecek özel günler ticari anlamda birçok firma bu günlerde tanıtım amaçlı olarak kendilerini ifade eden marka değerlerindeki logo baskılı birçok ürün için promosyon amaçlı olarak hazırlatmış oldukları ürünleri hedef kitle gördükleri şirket ve müşterilerine ücretsiz reklam amaçlı olarak dağıtırlar.


Bu promosyon ürünleri bir sürü şey olabilir. Plastik futbol topundan örnek verecek olursak. Genelde satınalma departmanları birçok plastik top üreticileri ile iletişime geçerek fiyat arayışına girer ve en uygun baskılı futbol topu için fiyat teklifi alırlar ve en uygun veren firmaya bu işi verirler. İmalat yapan firmalar açısından plastik futbol topu fiyatları uygunluğu tamamen sipariş edilecek adetlerin çok veya az olması imalat maliyetlerine göre farklılık gösterir. Bu tip imalat yapan firmalar perakende satışı pek tercih etmezler, imalatını gerçekleştirdikleri topları toptancılara ve markaları ile ön plana çıkmış firmaların promosyon ihtiyacını karşılamaya yönelik özel imalat olarak talepleri karşılarlar. Sektörde bulunan ve plastik top imalatı yapan firmalar çeşitli desen ve renkli top modelleri ile piyasada kendi markaları ile imalat gerçekleştirdiği gibi kurum ve kuruluşlara yönelikte baskılı top imalatı gerçekleştirmektedir.


Reklam amacı gütmeyen ve çeşitli dönemlerde Belediye, Vakıf, Polis Teşkilatı gibi Devlet Kurumları önemli günlerde çocukları sevindirmek adına bu toplardan üretim yapılmasını isterler ve bu plastik topların ücretsiz olarak dağıtımını yaparlar. Daha öncede yazımda belirttiğim gibi çocukların vazgeçilmez en önemli oyuncaklarından biri olan plastik futbol topları çocukların en sevdiği oyuncaklar içerisine hiç kuş kuşkusuz birinci sırada yer almaktadır.


112 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör